Ena od odlik Marijinega dostojanstva je njeno vnebovzetje z dušo in telesom. Marija je umrla, a ne zaradi bolezni, starostne oslabelosti, temveč ker jo je izčrpala Božja ljubezen. Njeno sveto telo so apostoli položili v grob, angeli so ga čuvali tri dni, nakar so ga odnesli v nebo (sv. Alfonz Ligvorij). Marija ni imela greha, torej tudi telo, ki je nosilo Božjega Sina, ni bilo deležno razkroja. Tako kot razumno domnevamo, da je Devica z dušo in telesom vzeta v nebesa, tako lahko tudi z gotovostjo sklepamo, da je bila že v telesu svoje matere blagoslovljena (sv. Avguštin). Anton Martin Slomšek, Mati čiste ljubezni

»Prikazalo se je veliko znamenje na nebu: Žena obdana s soncem, pod njenimi nogami mesec in na njeni glavi venec iz dvanajstih zvezd.« S temi besedami iz knjige Razodetja nam Cerkev predstavi Marijo v poveličanju, Marijino vnebovzetje. – Upravičeno lahko rečemo, da ni Marijinega praznika v cerkvenem letu, ki bi bil tako pri srcu slovenskemu verniku kakor njeno vnebovzetje. O tem pričajo te dni številna romanja, polne Marijine cerkve, dolge vrste pri spovednicah in množična obhajila. Vse to priča, da Cerkev obhaja nekaj velikega. Naši predniki so samo dva praznika imenovali velika: veliko noč, ko je Kristus vstal iz groba in premagal smrt s svojim vstajenjem, in veliko mašo, »veliki šmaren«, ko je Jezus vzel v nebesa svojo Mater. Po: F. Kramberger, Slomšek med nami živi, govori in raste.

PRIČEVANJE MATERE

Nebeška Mati,

ki si s svojimi vnebovzetjem

dosegla popolno zmago

nad smrtjo duše in telesa,

reši sinove in hčere te zemlje

pred smrtjo duše!

O Mati Cerkve,

za človeštvo, ki ga, se zdi,

vsak dan bolj privlači vse,

kar je zemeljskega,

in ko »vladar tega sveta«

gospoduje nad cilji

večne človekove sreče v Bogu,

bodi ti pričevalka Boga

človeški družini!

Ti, ki si Božja Mati,

kdo bi mogel zavreči

pričevanje matere?

Ti, ki si rojena za napore te zemlje,

ki si brez madeža spočeta.

Ti, ki si rojena za Božjo slavo,

vzeta z dušo in s telesom v nebesa.

Ti, ki si ogrnjena s soncem

nedojemljivega božanstva

svete Trojice,

napolnjena z Očetom,

Sinom in Svetim Duhom.

Ti, ki si ogrnjena s soncem,

ti Mati naša, bodi pričevalka Boga!

sv. Janez Pavel II.

Veliki šmaren